V šestatřiceti letech byl Yongey Mingyur Rinpočhe (nar. 1975) vycházející zářivou hvězdou mezi tibetskými mistry své generace a respektovaným opatem tří klášterů. Napsal několik bestsellerů, které hltali především západní sympatizanti stále populárnějšího tibetského buddhismu. Indičtí guruové a tibetští učitelé bývají na Západě nekriticky idealizováni, a z krásných slov Mingyura Rinpočheho mnozí bezesporu usoudili, že je vysoce realizovanou duchovní bytostí.
Jenže Mingyur Rinpočhe se rozhodl sám sebe konfrontovat s realitou, a stejně jako Buddha před dvěma a půl tisíci lety opustil v noci a potají zázemí pohodlného života a bez prostředků odešel do bezdomoví vstříc nemilosrdné samsáře.
Okamžitě byl postaven před skutečnost, že ho ani celoživotní studium buddhistické teorie a meditační praxe nepřipravily na pobyt se špinavými spolucestujícími v přecpaném vlaku. Zjistil, že je příliš připoután ke své identitě buddhistického mnicha, aby dokázal svléknout své roucho nebo nocovat na holé zemi. Rychle mu ale došly peníze, takže nezbylo než doopravdy žít jako potulný žebrák. Poměrně brzy smrtelně onemocněl po otravě jídlem – a jeho pouť dospěla k překvapivému vyústění. Dosavadním meditačním výcvikem byl teoreticky připraven na setkání se smrtí a náhle měl příležitost svou přípravu reálně prověřit.
Předpisy buddhistickým mnichům zakazují referovat o jejich duchovní úrovni i vlastních zkušenostech. Tváří v tvář smrti se ale Mingyur Rinpočhe rozhodl své zážitky, použité meditační postupy i zcela osobní duchovní prožitky téměř deníkovou formou zveřejnit. Můžeme se tedy v jistém smyslu poprvé v dějinách buddhismu seznámit s přímým osobním svědectvím vysoce respektovaného mnicha, a to bez iluzí a bez cenzury. To dělá z této knihy zcela výjimečnou událost.
Yongey Mingyur Rinpočhe: Umíráme každý den
celková délka: 11h 31m, velikost souboru 600 – 950 MB
Varování a prosba: Vzhledem k velké délce načteného textu má zip soubor ke stažení velký objem. Doporučujeme proto stahovat jednorázově, až si budete jistí, že jste na stabilním připojení k internetu. Můžete si vybrat, jestli si stáhnete menší nebo větší verzi, každopádně je třeba počítat s 600 – 950 MB místa na na svém zařízení. Zároveň bychom vás rádi požádali, abyste audioknihu nešířili dále. Jde nejen o respekt k autorským právům, ale také o naši práci a pokrytí velkých nákladů spojených s tímto projektem. Děkujeme za Vaše pochopení, respekt a podporu.
DharmaGaia (c) 2021
Copyright © 2019 by Yongey Mingyur Rinpoche and Helen Tworkov.
Published by arrangement with Folio Literary Management, LLC and Andrew Nurnberg
Associates Prague.
Knihu čte Martin Myšička
Přeložil Alexandr Neuman
Režie, hudba, mix a master Pavel Štěpánek
Nahráno v Mustakillah Studio Praha a Soundguru / Tympanum
Ondřej Konopa (ověřený vlastník) –
Skvělá kniha a stejně dobré a příjemné provedení audioknihy. Je to taková Vadžrajána v kostce napsaná srozumitelně i „západnímu“ člověku. Moc doporučuji!
Jaroslav Hudrlík (ověřený vlastník) –
Kniha by mohla mít podtitul „Óda na sati“ či „Sati je Cesta“.
Je lepší si ji poslechnout než číst.
Pavel Martinec (ověřený vlastník) –
Velmi oceňuji volbu interpreta. Přednes je civilní a netrpí častým neduhem zdejší audioknižní scény, interpret nepřehrává emoce. V důsledku toho se kniha velmi dobře poslouchá, přestože se jedná o poměrně hutný titul.
Knihu vřele doporučuji.