Sbírka původních českých haiku Petra Petříčka zahrnuje tři samostatné textové celky: Květ včelou dotýkaný, Otisky lásky a Šperky z oblázků. Básně vznikaly v prostředí kouzelné krajiny Podbrdska a Křivoklátska. Inspirační zdroje básníka však sahají až k zenbuddhismu a taoismu, zejména pak ke Knize proměn (I-ťing), jejíž každý z 64 hexagramů doprovodil trojverším ještě předtím, než se o existenci haiku vůbec dozvěděl. Dnes patří k předním autorům této poezie v Čechách, a jak sám říká:
„Není snad pro básníka úžasné pokusit se napsat haiku, které se vejde na čajový lístek?“
Předmluvu napsal Antonín Líman. Knížku doprovázejí fotografie Luďka Švorce.
Zpěvy šamanů
táhlé a pronikavé
jak stepní vítr
Nebe je pyšné
celý den se prohlíží
v hladině řeky
Chvění listí stromů
mezi kousky nebe
křídla kořenů
Už sahá podzim
létu po krku. Šípky
začly krvácet
***
Tao je univerzální, a tudíž nepochopitelné lidským rozumem. Můžeme je však poznat skrze skutečnou otevřenost. – Lao-c’
Tak jako zen, haiku je především „Cesta“, duchovní hledání, kde prvotní je prozření a uvědomění, záznam zkušenosti je až druhotný. – Antonín Líman
Předmluva Antonína Límana
Česká haiku Petra Petříčka
Zpěvy šamanů
táhlé a pronikavé
jak stepní vítr
Mám velkou radost, že mohu uvést předmluvou originální tvorbu haiku Petra Petříčka. Jeho básně dokazují nejen osobní nadání, vynalézavost a nevšední původnost, ale svědčí i o tom, že forma haiku v české literatuře zdomácněla a rozvíjí se po svém, nezávisle na japonských předlohách. Petříček sice dodržuje správný počet slabik (5–7–5), takže básně mají vynikající rytmus, ale toto japonské pravidlo není nutno za každou cenu dodržovat.
Úvodní báseň, kterou jsem zvolil jako motto mé předmluvy, je jedním z nejkrásnějších původních haiku v českém jazyce. Zní jako tajemné zaříkávání, zpěvy šamanů nádherně ladí se stepním větrem. Báseň je jasná a jednoduchá, není v ní ani slovo navíc. Myslím, že mistr Bašó by z ní měl radost.
Pod patou praská
kulička pámelníku
bílý sen dětství
Tato báseň je pozoruhodná z několika důvodů: je dokonalá vizuálně i zvukově, je zároveň jedinečná i universální svým přesně zaostřeným obrazem. Když jsem si ji poprvé přečetl, ocitl jsem se jak mávnutím kouzelného proutku v zahradě našeho rodného domu ve Staré Boleslavi – místo mohu určit na centimetr přesně – a v mé mysli se objevila plasticky jasná vzpomínka, jak v osmi či devíti letech šlapu na bílé kuličky pámelníku a raduji se z jejich explozí. „Bílý sen dětství“ – lépe tuto vzácnou vzpomínku nelze nazvat.
Dva otazníky
bělostný krk labutě
v zrcadle řeky
Dokonalé a výstižné haiku, které citlivě využívá odrazu ve vodě, jenž tak často figuruje v japonských básních, ale tady je použit velice originálně. Elegantní labuť na hladině řeky, její odraz ve vodě, dva otazníky ladné křivky labutího krku, vidina a skutečnost.
Ticho před bouřkou
rozťal blesk – i cvrček si
sbalil fidlátka
Žertovné haiku, u kterého se mi líbí hlavně použití slova „fidlátka“. Dramatická nálada před bouří je nádherně vyjádřena kontrastem „ticha“ a „blesku“ v chrámu neosobního vesmíru, pak následuje zlidštěný „malý svět“ drobounkého cvrčka s jeho fidlátky.
Borový háj
šiška sluncem opilá
kutálí se strání
Velice originální haiku, v němž se projevuje odvážná evropská imaginace; „šiška sluncem opilá“ je nevšední, ale krásný obraz, přesně vyjádřený kontrastem slov „opilá“ a „kutálí“.
Přeji Petru Petříčkovi mnoho úspěchů v další práci a těším se na jeho nová haiku. Patří rozhodně k tomu nejzajímavějšímu, co v tomto žánru v České republice vzniká a já velice vítám vydání této jedinečné sbírky.
Antonín Líman
Mgr. Petr Petříček se narodil 20.11.1946 v Litvínově. Vyrůstal v Teplicích, kde prožil celé své mládí až do svých 27 let. Absolvoval Filozofickou fakultu UK v Praze. Po přestěhování do Prahy byl dlouholetým redaktorem mnoha periodik – Sírius, Astro, deník Práce, šéfredaktorem časopisů Vital, Naut, a působil i v dalších redakcích. Pracoval však také jako zahradník, provozní chemik, uklízeč, vychovatel, dělník ve skladu, externí učitel a v jiných oborech a profesích.
Poezii publikoval od roku 1979 v mnoha časopisech, Českém rozhlase, divadle Rubín. Získal ocenění v několika celostátních soutěžích poezie, za haiku Cenu města Kralup. Debutoval v roce 1999 knížkou o I-ťingu, následovaly knihy o léčitelích, o břišním tanci a textová část obrazové publikace fotografa Luďka Švorce Křivoklátsko. V roce 2011 mu vyšla v nakladatelství Krigl básnická prvotina Zpráva Ikarovi.
V současnosti je zaměstnán jako sociální asistent v Azylovém domě Farní charity Beroun a žije v Hořovicích na Podbrdsku.
Pouze přihlášení uživatelé, kteří zakoupili tento produkt, mohou přidat hodnocení.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.