Stárneme a nakonec zemřeme. Všichni. Křesťané, židé, buddhisté, muslimové i pohané a nevěřící. Vyrovnat se s tímto faktem je nelehký úkol a v posledku nepomůže ani plastická chirurgie či moderní věda. Lewis Richmond je bílý americký zenbuddhistický kněz, ale svou knihou nabízí pomoc všem lidem, bez ohledu na jejich víru a přesvědčení. Píše srozumitelně, moudře a s milující laskavostí. Stárnutí ve spojení s duchovní praxí pojímá univerzálně, buddhistické pojetí světa se do knihy promítá až od její druhé poloviny. Máte-li pocit, že pro vaše prarodiče, rodiče, příbuzné, přátele či známé představuje stárnutí v jakémkoli směru problém, zkuste jim nabídnout tuto moudrou knížku.
Stárnutí jako duchovní praxe je moudrá a soucitná kniha, která vás provede čtyřmi klíčovými fázemi stárnutí – včetně „úderu blesku“, kdy si s naléhavostí uvědomíte, že i vy sami stárnete – a také procesy přizpůsobení se změnám, které tato životní etapa nevyhnutelně přináší. Vede nás k přijetí toho, kdo jsme, a k ocenění našeho jedinečného životního příběhu. Na rozdíl od mnoha filozofických prací o stárnutí tato obsahuje osvětlující vědecká fakta od lékařů a psychologů, stejně jako kontemplativní praxe a řízené meditace. Dech za dechem, okamžik za okamžikem, inspiruje Richmondovo sdílení k neomezeným příležitostem k radosti, která přesahuje věk.
Všechno se mění. Pro zenového buddhistického kněze a učitele meditace Lewise Richmonda se tato hlavní buddhistická zásada stala základem pro vytvoření univerzální vnitřní mapy stárnutí, která nás navádí k porozumění, čím vším nás může neustálá změna obohacovat. Přináší nám nové možnosti a hlubokou vděčnost za samotnou životní cestu, která tolik ovlivňuje, jak se náš život dál vyvíjí. Autor uznává také strach, hněv a smutek mnoha lidí, kteří čelí nedůstojnosti svého stárnoucího těla a všemu neznámému, co se pojí se smrtelností.
Kniha nabízí kontemplativní cvičení na tato témata:
1. Úder blesku – Já stárnu!
2. Emoce a stárnutí. Stárnutí dech za dechem
3. Objevte moudrého starce v sobě
4. Děkovná procházka. Kamínky života. Modlitba díkůvzdání. Pocit vděčnosti v těle
5. Horizontální a vertikální čas
6. Rozvíjení flexibility
7. Modlitba milující laskavosti
8. Klidné jezero – vizualizace na zklidnění emocí a ztišení mysli
9. Dávání a přijímání
10. Prostor vědomí. Základní dobrota srdce (a stárnutí)
11. Stará a nová identita
„Musíme tam všichni, ale proč si nenechat poradit, jak na to.“
Přeložil Alexandr Neuman
Předmluva Sylvie Boorstein
STÁRNUTÍM K MOUDROSTI
Úvod: Stárnutím k moudrosti
1. Úder blesku
2. Fáze stárnutí
3. Funkce moudrého starce
4. „Stárnutí mě baví“
5. „Stárnutí mě nebaví“
PŘEMÍTÁNÍ NAD STÁRNUTÍM
6. Zdravé stárnutí podle vědců
7. Co učí buddhismus
8. Překonání pěti strachů
9. Splácení dluhu
10. Setkání s božskou přirozeností
11. Co vědí lékaři
DEN PRO SEBE
12. Den pro sebe – příprava
13. Den pro sebe – ráno
14. Den pro sebe – odpoledne
15. Závěrečné zamyšlení
Poděkování
Poznámky
Další literatura v češtině
O autorovi

Lewis Richmond (*1947) působil jako zenbuddhistický kněz a učitel meditace, který vydal již několik knih: americký bestseller Work as a Spiritual Practice (Práce jako duchovní praxe), Healing Lazarus (Uzdravení Lazara), Whole Life’s Work (Celoživotní dílo) a Every Breath, New Chances: How to age with Honor and Dignity (Každý dech, nové šance: Jak stárnout se ctí a důstojností). Vede zenovou meditační skupinu Vimala Sangha a pořádá workshopy a retreaty po celé oblasti Sanfranciského zálivu, kde žije.
Stránky autora >>
O KNIZE NAPSALI
„Kniha Stárnutí jako duchovní praxe přesvědčivě předkládá vítanou alternativu k převládajícímu dojmu, že udržování Mladistvého vzhledu, co nejdéle to jde, je nejlepší způsob, jak se vyrovnat se stárnutím.“ – Kirkus Reviews
„Pro osvětlení aspektů stárnutí proplétá Richmond výsledky aktuálních vědeckých výzkumů s příběhy stárnoucích lidí i s příběhem vlastním… Jeho vhledy jsou výjimečně naléhavé.“
– Publishers Weekly
„Moudrá a objevná kniha.“
– SpiritualityandPractice.com
„Kniha nás úspěšně provádí problematikou stárnutí a nabízí způsob, jak se těšit z požehnání
v podobě štěstí, otevřeného srdce a vnitřní svobody. Lewis Richmond píše poučen svou
vlastní zkušeností – neotřele, srozumitelně a moudře. Doporučuji tuto knihu všem svým
stárnoucím přátelům!“
– Tara Brach, PhD., autorka knihy Radikální přijetí
„Sám jsem nedávno vstoupil mezi sedmdesátníky, takže jsem knihu Lewise Richmonda o tom, jak vnímat stárnutí jako duchovní praxi, zhltnul jedním dechem. Je to četba zábavná a povznášející. Navždy si budu pamatovat některé z příběhů v ní obsažené i bystře formulované autorovy návody, jak stárnout s potěšením. Zvláště užitečný mi přijde buddhistický pohled na věc. Někde hluboko v každém z nás se skrývá kousek zenu.“
– Thomas Moore, autor knih Terapie duše, Kniha o duši a A psal prstem do písku
„Ve slepé víře naší kultury ve spásnou moc kontroly a managementu se skrývá hluboký panický stres z toho, že jsme vyděleni z přírodních procesů a že selháváme – zoufale nezvládáme ovládnout, či dokonce porazit stárnutí a smrtelnost. Lewis Richmond nabízí praktickou kolekci návodů a praktik, jež mohou čtenáře krok za krokem dovést k filozofickému dospění, proaktivnímu přístupu k významu proměn v jejich životě a k dosažení pocitu osobní důstojnosti na naší sdílené cestě do nitra tajemství.“
– James Hollis, autor knihy Uvědomělý život: Průvodce lepším poznáním sebe samého a smyslu svého života
„Život může přinášet výzvy v každém věku a stejně tak může být v každém věku prospěšná duchovní praxe. Lewis Richmond ale s průzračnou jasností ukazuje, že životní výzvy a duchovní praxe nabývají v souvislosti se stárnutím obzvláštní důležitosti a významu.“
– Roger Walsh, PhD., pedagog lékařské fakulty Kalifornské univerzity, autor knihy Cesty k přesažení ega – transpersonální vize
„Přemítavý, pravdivý a milující Lewis Richmond nám pomáhá vnímat mysterium stárnutí s velikou laskavostí a moudrostí.“
– Jack Kornfield, autor knihy Cesta srdce
Pouze přihlášení uživatelé, kteří zakoupili tento produkt, mohou přidat hodnocení.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.