Bdělost (angl. mindfulness) je stále více ceněna pro svůj pozitivní přínos, jak psychický, tak i duchovní. Tak proč ji nezačít praktikovat hned? A proč ne v každé situaci našeho života? Barmský buddhistický mistr Sayadaw U Tejaniya říká, že to skutečně jde. Klíčem však není urputné úsilí, ale spíše jemné zpřítomňování a zvídavost, jež naše uvědomování souvisle obnovují. Třicet jedna meditací na každý den nám v krátkých kapitolkách přesně ukazuje, jak budovat naši každodenní meditační praxi, aby vytrvale rozvíjela uvolněnost, svěžest, moudrost a probuzení.
„Ten správný čas pro meditaci je po celý den, tedy od chvíle, kdy ráno otevřete oči, až do večera, kdy usínáte,“ míní U Tejaniya. „Pokud praktikujete dobře, to znamená se správnou snahou a nastavením mysli, tak určitě dosáhnete míru, radosti a moudrosti.“
Plamen moudrosti se může rozhořet v životě kteréhokoliv člověka. I když to vypadá, že je přeplněn osobními a pracovními závazky, které by tomu mohly zdánlivě bránit. Tímto způsobem Sayadaw U Tejaniya učí poté, co sám prožil hektická léta v rodinném textilním velkoobchodě. Zde se učil rozvíjet bdělost předtím, než se stal ve svých třiceti šesti letech mnichem. „Trénuj se v rozpoznávání lpění a odporu, které se v mysli objevují v těch nejběžnějších situacích,“ říká Sayadaw. „Když se to naučíš, přirozeně začnou přicházet jemné a hluboké vhledy.“ Je to metoda, která funguje jak při třídění prádla, nebo při zadávání dat do počítače, tak i při formálním meditačním sezení. „Pozorovaný objekt vlastně není důležitý. Ale právě ona pozorující mysl, která pracuje v pozadí a uvědomuje si, ta je ve skutečnosti důležitá! Pokud pozorování probíhá se správným postojem mysli, pak jakýkoli objekt je správný objekt.“
Napsali o knize:
„V této knize nám neobyčejný mistr meditace Sayadaw U Tejaniya na příkladech ze svého života a praxe ukazuje, jak můžeme pochopit a osvobodit naši mysl. V jeho učení se snoubí jednoduchost vyjadřování s porozuměním jemným detailům.“
– JOSEPH GOLDSTEIN, učitel meditace a autor knihy Meditace vhledu: Cesta moudrosti a svobody
„Tato kniha nabízí nesmírně praktický způsob, jak můžeme rozvíjet naši bdělost. Zdůrazňuje vnímání stavů mysli v jakékoliv situaci. Přináší skutečný vnitřní klid a svobodu.“
– JACK KORNFIELD, učitel meditace a autor knih Hledání srdce moudrosti a Po extázi prádelna
„Sayadaw U Tejaniya nám připomíná to, co je při rozvíjení bdělosti podstatné: být plně přítomný. A to nejen když zrovna sedíme na našem meditačním polštáři nebo jsme právě na meditačním ústraní. Vyžaduje to od nás odhodlání při každé jednotlivé činnosti, kterou děláme. Je to právě ona vytrvalá snaha o kultivování pozorující mysli, která nám umožňuje vidět věci takové, jaké skutečně jsou, a ne jak bychom si je přáli vidět. Tento úžasný přístup vyživuje naši moudrost a vysvobozuje nás z utrpení.“
– SHARON SALZBERG, učitelka meditace a autorka knihy Laskavost – Cesta ke štěstí
„Když jsem se se Sayadawem U Tejaniyou v Myanmaru setkal poprvé, bylo to, jako bych objevil skrytý poklad moudrosti, o kterém jsem tušil, že mi změní život. Tato kniha může udělat to samé i s vámi.“– ALEXIS SANTOS, učitel meditace vhledu a dlouholetý žák Sayadawa U Tejaniyi
„Sayadaw nám nabízí jednoduché a jasné instrukce, jak si správně uvědomovat. Ačkoliv jsou jednoduché a jasné, neznamená to ještě, že je jejich praktikování snadné. Pokud je ale používáme, tak jsou velmi účinné. Jeho instrukce a denní zamyšlení nás inspirují k neustálému rozvoji uvědomování a moudrosti. A to nejen při formálním meditačním sezení či meditaci v chůzi, ale v plnosti celého našeho života.“– ANDREA FELLA, učitelka meditace v Insight Meditation Center, Kalifornie
Sayadaw U Tejaniya (*1962) začal s meditací už ve svých třinácti letech. Jeho učitelem byl respektovaný barmský buddhistický mistr Shwe Oo Min Sayadaw (1913-2002). V mládí prožil bouřlivá léta, včetně rušné práce v rodinném velkoobchodě, která byla provázena závislostí na alkoholu a návykových látkách a následně obdobím těžkých depresí. Dnes učí, jak mu právě meditace pomohla tím vším projít a co se díky tomu naučil o své mysli.
V minulosti hodně cestoval a učil meditaci po celém světě (např. v prestižních meditačních centrech Insight Meditation Society v Massachusetts a Spirit Rock v Kalifornii v USA, dále v Evropě, Asii a Austrálii). Slavní učitelé meditace vhledu (jako například Joseph Goldstein, Jack Kornfield a další) oceňují, jak na ně U Tejaniya hluboce zapůsobil a ovlivnil jejich další vývoj.
V letech 2011–2014 vedl Sayadaw U Tejaniya několik meditačních kurzů i v České republice a na Slovensku. Dnes učí hlavně ve svém domovském meditačním centru Shwe Oo Min Dhamma Sukha Tawya v barmském Rangúnu
Lehké uvědomování, to stačí (den šestý)
Při neustálém uvědomování nemusíte znát každý detail svého prožitku. Jen sledujte a buďte si vědomi toho, co sledujete.
Vlastnost mysli, která vystoupí do popředí, když praktikujete tímto způsobem, je právě ono uvědomování, které se snažíme rozvíjet.
Na samotné uvědomování se nemůžeme zaměřit. Proč? Protože nemá žádné konkrétní místo. Jakmile pochopíme, jak uvědomování funguje, není třeba se na něj zaměřovat. Namísto toho si často pokládejte otázky typu: „Co si právě teď uvědomuji?“, „Jak moc jsem teď bdělý?“ [Je uvědomování spíše povrchní? Nebo je hluboké?] Podporuje se tím rozvíjení soustavné bdělosti.
Jakmile rozpoznáváte přítomnost uvědomování, mysl se na objekty nezaměřuje, ale jen se jich zlehka dotýká. Je jemná a uvolněná.
Hlavní problém, na který meditující při praktikování lehkého a jemného uvědomování narážejí, je nedostatek trpělivosti. Prostě tomu nevěří.
A tak se opět vrátí k tomu, že do meditace vnášejí příliš mnoho úsilí, což jim však dlouho nevydrží, protože tímto způsobem nedokážou dobře fungovat. Začnou pak pochybovat o tom, jak budou schopni žít svůj život, když kontinuální uvědomování vyžaduje tolik úsilí.
S lehkým uvědomováním však můžete ve svém životě fungovat snadno dál. Můžete dělat cokoliv, co je třeba, jen s lehkým rozpoznáváním na pozadí mysli, a to od okamžiku, kdy se ráno probudíte, až do chvíle, kdy večer usínáte.
S lehkým uvědomováním nezaměřujete na nic pozornost, a přesto si uvědomujete objekty – tělesné vjemy, myšlenky a emoce – vstupující skrze smysly. Jednoduše chcete vidět věci takové, jaké skutečně jsou.
Praktikujete-li tímto způsobem, mysl zůstává svěží.
I když lehké a jemné uvědomování není zpočátku kontinuální, brzy nabere na síle a stane se přirozené a souvislé. Potom cítíte, že jste opravdu bdělí, ať děláte cokoli. V podstatě v tomto uvědomování žijete. Když jsem měl zamlada a i později v životě těžké deprese, praktikoval jsem lehké a jemné uvědomování ne proto, že bych věděl, že bude fungovat. Dělal jsem to jednoduše proto, že jsem byl tenkrát bezmocný a tohle byl jediný způsob, jakým jsem byl schopen praktikovat. Mysl byla tak unavená, že víc prostě nezvládala.
A tak jsem dělal jen to, co jsem mohl. Bylo to lehké uvědomování, avšak bylo nepřetržité. A fungovalo to. Klíčem
byla právě kontinuita.
Tehdy jsem pochopil skutečný princip meditace vhledu [vipassaná] a začal věřit, že je možné dojít k probuzení i v běžném každodenním životě.
Pouze přihlášení uživatelé, kteří zakoupili tento produkt, mohou přidat hodnocení.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.