Tibetská kniha mrtvých očima překladatele Saši Neumana

Máme pro vás nový podcast – rozhovor se Sašou Neumanem o jeho vhledech při překládání díla Bardo thödol známého jako Tibetská kniha mrtvých. Soubor textů jménem Velké vysvobození prostřednictvím naslouchání v bardech (známější jako Tibetská kniha mrtvých), je považován za jednu z nejvýznamnějších tibetských literárních a filosofických písemností. Obsahuje detailní a přesvědčivé popisy posmrtného stavu (bardo), doprovázené výkladem buddhistických meditací, které mohou zcela proměnit dosavadní zkušenost našeho běžného denního života. Kniha rovněž nabízí rady, jak umírajícím pomoci na jejich cestě, a může být i inspirací k tomu, jak se vyrovnat s bolestnou ztrátou blízkého člověka. Na překladu spolupracovali významní současní mistři tibetského buddhismu, včetně J.S. Dilgo Khjence Rinpočheho a J.S. dalajlamy, jenž napsal úvodní filosofický komentář. Součástí knihy je také rozsáhlý výkladový slovník a podrobný poznámkový aparát.

Vedle tipu na tento rozhovor pro vás máme zároveň pozvánku na Sašovu výstavu Cesta bardem, kde představí soubor grafických listů inspirovaných právě touto knihou. Výstava proběhne v pražském Tibet Open House ve dnech 23.10. – 13.11. 2024. Zveme vás tímto i na vernisáž proběhne 23. října 2024 mezi 18-21h.

snimek obrazovky 2024 10 11 v 0.59.03

A v neposlední řadě v této souvislosti proběhne se Sašou Neumanem setkání v Dobré čajovně na Václavském náměstí ve středu 6.11. mezi 14-16h u besedy na téma Bardo thödol. Otevřená diskuse a tematický čaj budou samozřejmostí. Místo má ale limitovanou kapacitu pouze 20 míst, takže kdo máte zájem, závazně si udělejte rezervaci emailem u hubert.hatle@gmail.com

Děkujeme Tibet Open House za podporu a poskytnutí prostoru k natáčení a křtu knihy.
Video a střih podcastu: Marek Burval / Ta Buskers, produkce: Lukáš Kolíbal, zvuk: Filip Pacina

Sdílet článek